piątek, 12 grudnia 2014

SIKORKA BOGATKA

Sikorki bogatki zamieszkują prawie całą Europę oraz część Azji. W Polsce bogatki występują licznie na terenie całego kraju i należą do największych
sikor w naszym kraju. Zamieszkują różnorodne lasy z dużą ilością zagajników, a także parki i ogrody.

Sikora bogatka jest gatunkiem osiadłym, zimującym w pobliżu siedzib ludzkich. Należy do najczęstszych gości przy karmnikach dla ptaków, gdzie najchętniej zjada nasiona roślin oleistych. Tylko kilka sikorek odlatuje na zimę na zachód i południe Europy.

Sikory lubią słonecznik, ale warto go mieszać z innymi gatunkami: z prosem, pszenicą, owsem. Żeby w karmniku nie było tłoku, warto mieszankę nasion zatopić w słoninie i powiesić przy karmniku. Dobrym, starym pomysłem jest po prostu wywieszenie kawałka słoniny, ale czystej, bez soli i przypraw. Przy odrobinie szczęścia przekonamy się, że ze słoniny korzystają nie tylko sikory, lecz także inne ptaki, np. kowaliki i dzięcioły.

KACZKA KRZYŻÓWKA



Pomimo dużej popularności kaczki krzyżówki w Polsce, wiedza o jej wędrówkach nie jest jeszcze pełna. Wiadomo, że ptaki spędzające u nas zimę przylatują do naszego kraju z Europy wschodniej i północnej, gdzie warunki klimatyczne są dużo bardziej surowe.
Kaczki te są wszystkożerne, ich dieta składa się głównie z roślin wodnych. Zimą ludzie chętnie dokarmiają je chlebem, którego spożywanie prowadzi ptaki do chorób. Lepiej jest dawać im zboże oraz surowe i pokrojone warzywa, takie jak buraki, marchewki, albo kapustę.

JEMIOŁUSZKA

Jemiołuszka jest ptakiem wędrownym. Pojawia się u nas w listopadzie, a odlatuje w marcu lub kwietniu. Coraz częściej podczas jesiennych spacerów można obserwować stadka jemiołuszek. Często się zdarza, że jeszcze przed ich zobaczeniem udaje się usłyszeć charakterystyczny głos zdradzający miejsce obecności skrzydlatej gromadki.
Jemiołuszka bardzo lubi owoce, takie jak: jagody, porzeczki i winogrona. W okresie zimowym zjada owoce, które ostały się na oszronionych krzewach i drzewach. Chętnie zjada również jarzębinę.


GIL



Gila znamy głównie z okresu zimowego, gdy pojawia się w stadkach na drzewach z owocami, natomiast w okresie lęgowym jest ptakiem skrytym i trudno go zobaczyć. Największe szanse na zobaczenie gromadki tych ptaków są w zimie, kiedy przylatują do nas gile z północy i wschodu Europy. Te są bardziej odważne w poszukiwaniu pokarmu. Nie stronią od miast, zaglądają nawet do karmników. Zupełnie inaczej zachowują się nasze gile rodzime, które teraz przeniosły się na południowy zachód Europy.

W odróżnieniu od drozdów i pokrzewek gile nie interesują się mięsistą częścią owoców, ale ukrytymi w nich nasionami. Mocnym dziobem umiejętnie oddzielają mięsistą część, rozłupują nasionka i połykają ich zawartość.



DZIĘCIOŁ DUŻY


W Polsce rozpowszechniony, średnio liczny ptak lęgowy. Najliczniejszy i najpowszechniejszy z polskich dzięciołów, występujący we wszystkich drzewostanach w całym kraju i przez cały rok. Zimą pojawiają się większe osobniki z populacji północnych i wschodnich. Dzięcioły są owadożerne, żywią się tym co sikorki, akceptują potrawy z tłuszczem zwierzęcym czy roślinnym - słoninę, łój, nasiona oleiste.

środa, 10 grudnia 2014

Zima jest trudną porą roku dla większości zwierząt, ponieważ trudno im zdobyć pożywienie, które jest zasypywane przez śnieg. Drzewa nie owocują, przez co ptaki nie mogą znaleźć nasion. Ludzie dokarmiają je, aby pomóc im przeżyć. Niektóre ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, ale część zostaje w Polsce. Kilka gatunków, takich jak na przykład jemiołuszka i gil przylatuje do naszego kraju, natomiast dzięcioł, sikorka, kowalik, sójka, sroka, zimorodek, kos pozostają w Polsce przez cały rok.